ارائه راهكارهای كاهش آلودگی هوا در پاییز به ستاد ملی مقابله با كرونا

ارائه راهكارهای كاهش آلودگی هوا در پاییز به ستاد ملی مقابله با كرونا

به گزارش حیوان خانگی بگیر به دنبال بروز نگرانی هایی از تأثیر آلودگی هوا بر شیوع ویروس كرونا، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه این سازمان پیشنهادات خویش را برای كنترل و جلوگیری از آلودگی هوا در شش ماهه دوم امسال با ستاد ملی مقابله با كرونا درمیان گذاشته است، اظهار داشت: سال جاری به علت شیوع بیماری در كشور نمی توانیم روی كاهش تردد خودرو ها و الگوهای ترافیكی برای كاهش آلودگی هوا برنامه ریزی نماییم. ازاین رو باید برای كاهش آلودگی از سایر منابع چاره ای بیندیشیم.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، بیراه نیست اگر بگوییم که آلودگی هوا و افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی پاییز و زمستان سال جاری خطرناک تر از هر زمان دیگری است. چندی قبل عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - اظهار کرده بود که متاسفانه سال جاری آلودگی هوا با انتشار کرونا مصادف شده است و بر مبنای مقالات علمی هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، ۸ درصد تلفات بیماران کرونایی را بیشتر می کند و حتی در بعضی مقالات این رقم ۱۵ درصد است ازاین رو باید در فصل سرما تکلیف خویش را با خودرو های دیزلی، کامیون ها، اتوبوس ها و نیروگاه هایی که از مازوت استفاده می نمایند، روشن نماییم.

هر چند که در ابتدا سازمان جهانی بهداشت به این نتیجه رسیده بود که ارتباط مشخص و مستقیمی بین دو مبحث آلودگی هوا و بیماری کووید ۱۹ وجود ندارد اما با گذر زمان تحقیقات بیشتر نشان دادند که ویروس کرونا می تواند از راه ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون منتقل شود و ازاین رو آلودگی هوا امکان مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ را افزایش دهد. این مساله از آنجایی در کشور ما اهمیت پیدا می کند که هر ساله طی پاییز و زمستان با آلودگی هوا و افزایش غلظت ذرات معلق مواجه هستیم و به نظر می آید که با شیوع کرونا خسارات آلودگی هوا طی سال جاری بیشتر از هر زمان دیگری باشد ازاین رو باید از حالا برنامه مشخصی برای کنترل آلودگی هوا در این بازه داشته باشیم.

مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه محیط زیست پیشنهادات خویش را برای کنترل و جلوگیری از آلودگی هوا در شش ماهه دوم سال جاری با ستاد ملی مقابله با کرونا درمیان گذاشته است، اظهار نمود: متاسفانه ما سال جاری نمی توانیم روی کاهش تردد خودرو ها و الگوهای ترافیکی برای کاهش آلودگی هوا برنامه ریزی نماییم چون که اگر بگوییم مردم از خودرو های شخصی استفاده نکنند به وسایل حمل و نقل عمومی فشار وارد می شود و اصل رعایت فاصله گذاری اجتماعی از بین خواهد رفت ازاین رو مجبوریم روی منابع دیگری که سبب آلودگی هوا می شوند، تمرکز نماییم.

وی افزود: استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها یکی از موضوعات مهمی است که طی پاییز و زمستان بر آلودگی هوا اثر دارد. ازاین رو به ستاد کرونا پیشنهاد داده ایم که استفاده از مازوت در برخی از نیروگاه ها که نزدیک مناطق مسکونی هستند ممنوع اعلام گردد. این مورد درحال پیگیری است و بزودی با مشارکت دستگاه های مختلف به جمع بندی خواهیم رسید.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه درحال تدوین پروتکلی برای جلوگیری از آلودگی هوا با همکاری وزارت کشور هستیم، خاطرنشان کرد: چنانچه سازمان هواشناسی بتواند سه روز پیش از وقوع آلودگی هوا و وارونگی دما آنرا پیش بینی نماید و به ما اعلام کند، با همکاری دستگاه ها می توان شرایطی را ایجاد کرد که از شدت آلودگی کاسته شود.

به گفته تجریشی در این شرایط راهکارهایی مانند ممنوعیت تردد کامیون ها، ممنوعیت فعالیتهای عمرانی و... می تواند در دستور کار قرار گیرد.

وی در انتها اظهار نمود: بهرحال از چنین راهکارهایی می توان برای جلوگیری از آلودگی هوا بهره برد اما باید بدانیم که باتوجه به شیوع کرونا سال سخت و پیچیده ای برای مدیریت آلودگی هوا خواهیم داشت.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، پیش از این سید محمد مجابی - فعال محیط زیست - به ایسنا گفته بود که برای مدیریت آلودگی هوا طی شش ماهه دوم سال جاری که با شیوع بیماری کووید ۱۹ هم همزمان شده است باید اجرای قانون هوای پاک از مطالبات جدی سازمان حفاظت محیط زیست و مردم باشد.

حسین شهیدزاده - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - هم در گفت و گو با ایسنا اظهار کرده بود که بر مبنای مرحله سوم «طرح کاهش» شرط ورود خودرو ها به محدوده طرح ترافیک، دریافت معاینه فنی برتر از مراکز معاینه فنی است. متاسفانه این مصوبه قانونی حدود سه سال است که روی زمین مانده است ازاین رو یکی از راهکارها و قوانینی که می توان سال جاری حداقل به علت مشکلات ناشی از بیماری کووید ۱۹ اجرایی کرد، این مصوبه قانونی می باشد.

منبع:

1399/07/21
14:21:56
5.0 / 5
873
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است